Witam na moim blogu // Welocome to my blog// Czytaj na stronie o żywności modyfikowanej - GMO, podłe działania koncernów produkujących GMO, pozwalają nam kojarzyć te firmy z opryskami na niebie!!! //

środa, 1 czerwca 2011

Gaz Frackingowy przyczynia się do zanieczyszczenia wody.

Gas Fracking Linked with Water Contamination
źródło: forbes.com 09-05-2011r (z niewiadomych przyczyn autor usunął swój post z forbes, to co w artukule znajduje się tutaj-http://www.pnas.org/content/early/2011/05/02/1100682108.abstract)

Według badań opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences, technologia wydobycia gazu w łupkach, korzystanie ze szczelinowania hydraulicznego, aby wyodrębnić gaz ziemny z łupków za pomocą rozsadzania skały chemikaliami, może zwiększyć skażenie metanem, prywatnych zasobów wody pitnej w okolicy odwiertów.
Badania dostarczyły pierwsze systematyczne oznaki zanieczyszczenia metanem prywatnych zasobów wody pitnej w okolicach, gdzie wydobywa się gaz z łupków.
Zespół naukowców z Duke University kierowany przez doktora Roberta Jacksona, chemika środowiska oraz Stephena Osborn, przebadał próbki wód podziemnych z ponad 60 prywatnych studni w Pensylwanii i północnej części stanu Nowy Jork.

Wyniki:
" Stężenie Metanu okazało się średnio 17 - krotnie wyższe w obszarach aktywnych wierceń i wydobycia. Niektóre studnie wody pitnej na obszarach nieaktywnych, miały podwyższone stężenie metanu,(“immediate action” hazard level") znacznie powyżej poziomu zagrożenia"
Zespół badaczy odkrył, że 85 procent badanych studni w Pensylwanii i północnej części stanu Nowy Jork, zawierało pewne ilości metanu. W odległości około 3,000 stóp od miejsca wiercenia, stężenie metanu w studni podniosło się gwałtownie. Naukowcy znaleźli również, ślady innych zanieczyszczeń, w tym ropy naftowej, gazu czy metali, w 11 z 39 badanych studni.

Duże ilości metanu w pomieszczeniach zamkniętych takich jak mieszkania lub piwnice, może doprowadzić do wybuchu lub uduszenia. Natomiast nawet niewielkie stężenie metanu w wodzie pitnej, może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Linki:
http://blogs.forbes.com/williampentland/2011/05/09/gas-fracking-linked-wit
 h-water-contamination/

http://www.biology.duke.edu/jackson/projects.html
http://www.pnas.org/content/early/2011/05/02/1100682108.abstract


GASLAND film nominowany do Oscara w 2011r. w kategorii filmów dokumentalnych. Emitowany był również przez kanał HBO - niestety prawdopodobnie nie doczeka się premiery w polskiej TV ze względu na tematykę jaką porusza.

GasLand

gaz z kranu
gaz z kranu
związki chemiczne w powietrzu i wodzie
Mr. Maurice Hinchey - członek komisji - kongresmen, New York - "Musimy sobie przypomnieć - już kiedyś zdawano sobie sprawę z tego, że metoda wydobycia gazu ziemnego, która już trwała co najmniej od 20 lat, miała negatywne skutki. Zatruła studnie. Utrudniła ludziom życie, zagraża ich zyciu. Kiedy zmieniła się sytuacja energetyczna kładziono nacisk na to, aby wydobywać gaz ziemny jak najmniejszym kosztem, jak największym zyskiem. Zamiast szczerze mówić o związanych z tym konsekwencjach. Potrzeba nam więcej informacji, szczegółów, lepiej to zrozumieć. Ludzie muszą szczerze informować o tym co robią."

Kongres - Izba Gmin - Przemysłowcy, lobbyści, kongresmeni, dziennikarze.
Sesja w sprawie energii i składników mineralnych. Zaniepokojenie w sprawie sposobu wydobycia gazu frackingowego w związku z artukułami prasowymi mówiącymi o zatruciu wód gruntowych i powietrza.


Mr. Maurice Hinchey
Panie John, chciałbym wrócić do niektórych spraw.
Wiem, że pańska firma przeprowadza dużo kruszenia hydraulicznego.
Jakie chemikalia, użyte są w tym procesie?
Pan John
Zechciał by mi pan wybaczyć, że odczytam je z kartki chcę sie upewnić, że przytoczę je poprawnie (śmiech) nie chciałbym, by były zapamiętane niepoprawnie.
Mr. Hinchey
Proszę mówić blisko mikrofonu !
Chcemy aby wszyscy pana słyszeli.

Pan John

Dziekuję panu.
Zrobiliśmy listę...
Mam je wszystkie przeczytać?
Zacznę od kwasu chlorowodorowego - rozpuszcza niektóre osady obecne w szybach.
Używamy środka przeciwbakteryjnego, takiego jak glutaraldehyd, aby zmniejszyć lepkość cieczy, używamy nadsiarczanu amonu.
Potrzebny będzie inhibitor korozji w celu ochrony rur okładzinowych i rurociagu.
Mr. Hinchey
Co to jest inhibitor korozji?
Pan John
Dwumetyl formaldehydu.
Jako środek sieciujący, sole boru.
Jako środka zmniejszajacego tarcie - destylatów ropy naftowej, środek neutralizujący, kwas cytrynowy, jako pochłaniacz tlenu.
Mr. Hinchey
Chce zapytać Pana Appeltona
Czy jest pan świadomy niezależnych badań empirycznych, które zostały przeprowadzone i sugerują, że frakturacja nie zagraża zasobom wody?
Pan Appelton
Za każdym razem gdy do środowiska dostają się chemikalia używane do frakturacji, jeśli nie są poprawnie kontrolowane, występuje zagrożenie dla zasobów wody.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wypowiedź Zbigniewa Tynenskiego, prezesa zarządu Centrum Zrównoważonego Rozwoju (http://www.czr.org.pl), na temat zasobów energetycznych w Polsce. Jest to fragment konferencji "Zanim przeklną nas dzieci! Nowa Cywilizacja wobec upadku starego porządku" organizowanej przez Janusza Zagórskiego i Dionizego Pietronia, która odbyła się 15.05.2011.

Centrum Zrównoważonego Rozwoju - polska energia cz.1/2 

1 komentarz:

  1. Ten p. John nie wymienił jeszcze trójchlobenzenu też jest używany przy wierceniu

    OdpowiedzUsuń

Zanim skomentujesz, zapoznaj się z regulaminem